Smog – jak z nim walczyć?

Smog to zanieczyszczenia powietrza powodowane działalnością człowieka. Niestety ma on bardzo negatywny wpływ na zdrowie i jak pokazują badania przyczynia się do powstawania wielu chorób. Jak walczyć ze smogiem?

Smog może powodować choroby układu oddechowego, choroby serca oraz rozwój nowotworów. Negatywnie wpływa na dzieci i ich rozwój – u maluchów oddychających zanieczyszczonym powietrzem obserwuje się wolniejszy rozwój, problemy z pamięcią oraz koncentracją. Na smog powinny uważać również osoby starsze, mające problemy z sercem oraz kobiety w ciąży. W przypadku dużego stężenia pyłów, najlepiej nie wietrzyć pomieszczeń i nie wychodzić na zewnątrz. Jeżeli jest to niezbędne, dobrym rozwiązaniem będzie maska antysmogowa, ważne jest to aby posiadała filtr z węglem aktywnym, dzięki niemu do płuc nie dostają się szkodliwe substancje. Wybierając maskę antysmogową trzeba sprawdzać jakie filtry z węglem aktywnym posiada, to dość istotna kwestia. Niestety najtańsze maski nie zapewnią wystarczającej ochrony przed smogiem.

Każdy mieszkaniec dużego miasta ma oczywiście realny wypływ na jakość powietrza i warto o tym wiedzieć. Warto na przykład przesiąść się z samochodu na komunikację miejską, im mniej spalin w mieście, tym lepiej. Kolejna rzecz to ogrzewanie domów, trzeba palić materiałami, które nie emitują szkodliwych substancji, władze poszczególnych miast wprowadzają zakaz na palenie węglem.